ANTMUTDER: “Günlük 3 bin liraya işçi bulamıyoruz”

Günlük 3 bin lira yevmiye veriliyor. Ancak çalışacak eleman temininde büyük sıkıntı yaşandığı dile getiriliyor. Özellikle kamuda personel alımlarının sadece emeklilerin yerine olacağı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından dile getirildikten sonra özel sektörde ve özellikle mesleki alanda iş imkanı önemli yer tutmaya başladı. İşte detaylar.

GÜNLÜK 3 BİN LİRAYA İŞÇİ BULUNAMIYOR

Özellikle Antalya ili için 12 ay boyunca inşaat sektörü aktif olarak hizmet veriyor. İnşaatlarda da çalışacak işçi ve usta temininde önemli sıkıntı yaşanıyor. Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail İltemir tarafından yapılan açıklamada 3.000 lira yevmiyeyle işçi aradıklarını belirtti.

5 BİN YENİ PERSONELE İHTİYAÇ VAR

Başkan İltemiz 5.000 işçi personele ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Geçen yıl 65 bine yakın konutun satıldığı Antalya’da ülke genelindeki payın % 5’ten fazla olduğu belirtildi. Konut satışının yanında konut arzının da çok önemli bir yer tuttuğu ifade edilirken kentsel dönüşümle inşaatların birbiri ardına yükseldiği ifade edildi.

6 ŞUBAT DEPREMLERİ İNŞAAT SÜRECİNİ ETKİLEDİ

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli deprem 11 ili etkiledi. İki büyük deprem sonrası bölgede zarar gören yapılar için inşaat süreci başladı ve Türkiye’nin dört bir yanından işçiler ve ustalar deprem bölgesinde çalışmaya başladı. Antalya’da ise yılın 12 ayında süren inşaat çalışmaları işçilerin deprem bölgesine gitmesinden dolayı çalışacak işçi bulmak oldukça zorlandığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x